Anmeldelser
Forfatteroversigt
Litteraturpriser

Nyt fra redaktionen

Anmeld en bog
Sådan gør du
Anmelderne

Hvad er Bogrummet.dk
Tak til
Links

Konkurrencer
Støt dit Bogrum
Kontakt Bogrummet.dk
 

 
Brugernavn:
Password:
      
 

Site Meter

  
 
Omslag: Ida Balslev-Olesen
Svend Åge Madsen
 
Manden der opdagede at han ikke eksisterede
Gyldendal, udg. 2007, 240 sider
 
Anmeldt af: Stig J
 
Jeg så forleden et interview med Svend Åge Madsen, hvor han fortalte hvad en god læseoplevelse ville være for ham. Det var nemlig ikke en "pageturner" men hellere en roman, hvor læseren blev nødt til at stoppe læsningen efter nogle kapitler, så det læste kunne bundfælde sig, hvorefter han eller hun så, interesseret naturligvis, ville give sig i kast med de næste.

Et synspunkt som ovenstående kan man ikke være uenige i, og jeg læste efterfølgende novellesamlingen: "Manden der opdagede at han ikke eksisterede" hvilket ikke overraskende viste sig at være præcis den type læseoplevelse, som Svend Åge Madsen foretrækker, og hans mening holder. Novellesamlingen er en læseoplevelse ud over det sædvanlige.

Den kredser om livets store og små drømme, detaljer og tvister som kan vise sig, at være altafgørende eller af mindre betydning, og som man aldrig som menneske man gennemskue. Nogle lever et helt liv i en andens fodspor, og får straffen til sidst, hvilket er tilfældet i novellen: "Et træk forud" Og andre ved hvad de vil have, og spiller de spil der skal til for at få det uden at tabe selvrespekten, som i novellen: "Påskebrylluppet i Gørsted.

"Manden der opdagede at han ikke eksisterede" er gode historier der sætter de store tanker i gang, og det er uden tvivl en af de bedste novellesamlinger jeg endnu har læst, og den anbefales hermed på det varmeste.


 
Lagt på Bogrummet: 05-11-2007
 
 SØG I BOGRUMMET  
 
Titel  Forfatter
 

  NYE ANMELDELSER  
  Antonio Muñoz Molina 
 Fuldmåne  
 
  Leif Panduro 
 Den ubetænksomme elsker  
 
  Margaret Elphinstone 
 Søvejen  
 
  Eva Jørgensen 
 Vi ses i morgen  (biografi)  
 
  Lauren Weisberger 
 Jagten på Harry Winston  
 
  Helene Th. Svolgart 
 Livets barske lektie  
 
  Mary Higgins Clark 
 Tag mit hjerte