Anmeldelser
Forfatteroversigt
Litteraturpriser

Nyt

Anmeld bøger
Sådan gør du
Anmelderne

Konkurrencer

Om Bogrummet.dk
Støtteforeningen
Kontakt
 

 
Brugernavn:
Password:
      
 

Site Meter

  
 
Omslag: ukendt
Margit Sandemo
 
Sagaen om Isfolket 38: Skjulte spor
Jentas, udg. 2010, 251 sider
 
Anmeldt af: Dipy
 
Den onde Tengel er vågnet af sin døs og forsvundet fra grotten, og eftersom vi nu er nået til 1939, så er det jo ikke så svært at gætte sig til at han er medvirkende årsag til at 2. verdenskrig bryder ud. På Lindealléen tager de deres forholdsregler nu hvor de ved at Tengel er løs, deres børn sendes væk fra det sted som Tengel hele tiden har overvåget med sine tanker.
Vi følger Karine Volden, som er blevet voldtaget som barn uden dog at have fortalt dette til nogen, det gør hende dog til en sky og indesluttet pige. Hendes bror Jonathan får rodet sig ind i modstandsbevægelsen, og da de har brug for en pige ved han, at han kan stole på Karine. Desværre går noget galt og den sårbare Karine føler sig skyldig, da hun erfarer at broderen er endt i en af tyskernes frygtede koncentrationslejre.

Samtidig med fortællingen om Karine, følger vi forfædrenes kamp for at finde og uskadeliggøre den onde Tengel. Der lægges op til en spændende og endelig kamp mod den onde Tengel, men stadig er det ikke løftet sløret for ret mange af isfolk slægtens hemmeligheder.

Originaltitel: Små män kastar langa skoggor
 
Lagt på Bogrummet: 10-03-2010
 
 SØG I BOGRUMMET  
 
Titel  Forfatter
 

  NYE ANMELDELSER  
  Bent Haller 
 Indtil sommeren er forbi  
 
  Lotte Malene Ruby 
 Den anden Kamille - en ukærlighedshistorie  (ungdomsbog)  
 
  Alexander Söderberg 
 Den andalusiske ven  
 
  Sebastian Fitzek 
 Sjæleknuseren  
 
  Gert Nygårdshaug 
 Kimære  
 
  Judith Schalansky 
 Giraffens hals  
 
  Hanne Bech Hansen 
 Lasten