Anmeldelser
Forfatteroversigt
Litteraturpriser

Nyt

Anmeld bøger
Sådan gør du
Anmelderne

Konkurrencer

Om Bogrummet.dk
Støtteforeningen
Kontakt
 

 
Brugernavn:
Password:
      
 

Site Meter

  
 
Omslag: Maleri af Jean-François Millet,  Hyrdinden med sin flok fra 1863.
Patti Smith
 
Drømmespinderi
Klim, udg. 2012, 94 sider
 
Anmeldt af: Christina Andersen
 
”En lille perle af en erindringsbog” kalder forlaget bogen. Og det er da også en helt speciel oplevelse at læse Patti Smiths erindringstykker og drømme fra barndommen; ”Drømmespinderi”. Med en poets pen og særprægede og helt egne måde at se verden på får vi adgang til et barns drømmende verden. En verden præget af syner og hvor ting er ladet med betydninger, langt ud over hverdagens. Måske var Patti Smith et sært barn. Men hendes små fortællende brudstykker set i et barns perspektiv får også læserens erindringer til at røre på sig. Så man ikke med andre øjne da man var barn? Og du kigger på dine egne børn og ser dem på ny for det går op for dig at du ikke ved hvad de ser. Du ved jo sådan set aldrig hvad andre ser?

”Drømmespinderi” er drømmende, legende litteratur der kræver sin læsers opmærksomhed og som modigt præsenterer en anden verden end den vi normalt beskriver.
Det er tydeligt en kunstners skrift:

”Et barnesind er som et kys på panden – åbent og uselvisk. Det drejer rundt som en ballerina på tå, på toppen af en festlagkages sukkerglaserede etager, gyselig og sød.
Barnet, som mystificeres af det hverdagsagtige, har ikke svært ved at træde ind i det fremmede. Indtil det rå og nøgne skræmmer, og forvirrer, og sindet søger en smule ly, lidt orden. Det skimter noget, opsamler noget andet og får sammenstykket et vanvittigt patchwork af sandheder – vilde og uldne, og end ikke på grænsen til noget sandt.”

”Drømmespinderi” er en meget lille bog på under 100 sider, inklusive billeder. Den er meget langt fra den gængse beskrivende erindringsbog, som kører i lige linje fra fødsel til nu. ”Drømmespinderi” kræver sin ro og er af den slags, der åbner sig yderligere ved genlæsning.
Her er – prosaisk udtrykt – noget at tygge på.

”Drømmespinderi” udkom oprindeligt i 1992. Dette er en udvidet udgave med illustrationer og flere tekster.

Originaltitel: Woolgathering
 
Lagt på Bogrummet: 17-08-2012
 
 SØG I BOGRUMMET  
 
Titel  Forfatter
 

  NYE ANMELDELSER  
  Naja Marie Aidt 
 Bavian  (noveller)  
 
  Anette Vinter Jensen 
 Astas himmel  (billedbog)  
 
  Elliot Perlman 
 Seven Types of Ambiguity  
 
  Kami Garcia 
 Beautiful Creatures: Stormvind  (fantasy)  
 
  Faye Kellerman 
 Gun games  
 
  Bent Haller 
 Indtil sommeren er forbi  
 
  Lotte Malene Ruby 
 Den anden Kamille - en ukærlighedshistorie  (ungdomsbog)