Anmeldelser
Forfatteroversigt
Litteraturpriser

Nyt

Anmeld bøger
Sådan gør du
Anmelderne

Konkurrencer

Om Bogrummet.dk
Støtteforeningen
Kontakt
 

 
Brugernavn:
Password:
      
 

Site Meter

  
 
Omslag: ukendt
Michael Connelly
 
Det tolvte offer
Forum, udg. 2007, 350 sider
 
Anmeldt af: Jens Markvardsen
 
Det hele starter med, at Harry Bosch sætter et definitivt punktum for seriemorderen Dukkemageren, - detaljerne skal ikke røbes her. Derefter springer vi til en retssag anlagt af Dukkemagerens enke, der mener at Bosch har skudt den forkerte mand. Det er der dog ikke rigtigt nogen der tror på, indtil der midt under retssagen dukker endnu et dukkemager-lig op.
Bosch forstår ikke en dyt af hvad der foregår, men begynder at undersøge det ny mord, samtidig med at han hver dag må stille i retten som anklaget.

Det er en genistreg, at efterforskningen af det nye mord har indvirkning på retssagen, - og omvendt. Normalt fanger retssalsdramaer overhovedet ikke denne anmelder, så hatten af for Connelly, der formår lidt mere end de fleste. Bogens første halvdel er både fængende og spændende. Anden halvdel går mere over i klichéagtig jagt på morderen. Først er den ene mistænkt, så den anden, og så den tredje. Der savnes lidt mere seriøst politiarbejde.
Alle figurer har både bredde og dybde, så der er absolut grobund for mere. Måske har Connelly halvvejs henne tabt lidt af interessen for sin egen historie, det sker i hvert tilfælde for læseren. På trods heraf er bogen ganske god, og jeg vil helt sikkert studere flere af Connellys bøger.

Originaltitel: The Concrete Blonde
 
Lagt på Bogrummet: 09-07-2008
 
 SØG I BOGRUMMET  
 
Titel  Forfatter
 

  NYE ANMELDELSER  
  Jan Sonnergaard 
 Otte opbyggelige fortællinger om kærlighed og mad og fremmede byer  (noveller)  
 
  Michael Osbourne 
 I am Ozzy  (selvbiografi)  
 
  Richard Birkefeld 
 Tysk mesterskab  
 
  Kim Edwards 
 The Lake of Dreams  
 
  Jean-Christophe Grangé 
 De døde sjæles skov  
 
  Per Petterson 
 Jeg nægter  
 
  Naja Marie Aidt 
 Bavian  (noveller)